[PL] Zostałem zablokowany przez system VAC - co teraz?

[PL] Zostałem zablokowany przez system VAC - co teraz?

Krótko mówiąc, niewiele da się zrobić. Jeśli oszukiwaliście w grze i otrzymaliście blokadę, to jest ona w pełni zasłużona i nie ma najmniejszych szans na jej sćągnięcie. Brak dostępu do gry to nie jedyny problem, bo należy do tego doliczyć zakaz wymieniania się zawartością waszego ekwipunku z innymi użytkownikami. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie VAC został nadany niesłusznie lub w wyniku błędu i właśnie wtedy możemy liczyć na jego zniesienie.

Czym jest VAC ban?

VAC, czyli Valve Anti Cheat, to system, który ma przeciwdziałać oszustwom we wszystkich grach od Valve. VAC nakładany jest na konto (główne lub inne połączone takim samym numerem telefonu), gdy wykryje niedozwolone oprogramowanie na serwerach zabezpieczonych systemem VAC.

Konkretny cytat pochodzi ze strony działu pomocy Steam:

"Nie, od blokad VAC nie można się odwołać. Jeżeli blokada VAC została nałożona nieprawidłowo, to zostanie usunięta automatycznie po zakończeniu dochodzenia, ale Pomoc techniczna Steam nie usuwa ręcznie blokad VAC nałożonych na konta z jakiegokolwiek powodu."

Dlaczego otrzymałem blokadę VAC?

W 99,9% za oszustwo w grze. Taka odpowiedź wyczerpuje temat, bo zwyczajnie tak mówią statystyki. Jeśli jednak jesteśmy przekonani, że z niedozwolonych oprogramowań nigdy nie korzystaliśmy, przyczyną bana mógł być błąd systemu, oprogramowania lub aplikacji. W takiej sytuacji blokada zostanie zdjęta automatycznie.

Czy mogę odwołać się od blokady VAC?

W gruncie rzeczy tak jednak takie działanie prawdopodobnie okaże się bezskuteczne. Valve restrykcyjnie podchodzi do polityki oszustw i nie daje drugich szans. Jeśli blokada jest rzeczywiście niesłuszna, sprawą automatycznie zajmie się Steam.

Na jakie gry została nałożona restrykcja VAC?

Jeśli chcecie sprawdzić jakie gry dotknęła blokada, przejdźcie do sekcji "Ustawienia", następnie "Konto" i "Kliknij tutaj by uzyskać detale" pod statusem VAC, tam znajdziemy wszelkie dostępne dla nas informacje.

Czy wciąż mogę wymieniać się przedmiotami?

Nie, jeśli na nasze konto została nałożona blokada VAC, to razem z nią znika możliwość wymian. Jedyną możliwością jest przyjmowanie przedmiotów, jednak nie ma żadnych szans na ich wysłanie.

Czemu nie mogę sprezentować komuś gry?

Blokada VAC uniemożliwia wysyłanie prezentów. Jeśli ktoś nie może odebrać naszego podarunku, to prawdopodobnie jego konto obłożone jest restrykcjami VAC lub polityką regionalną.

Co mogę zrobić?

Jeśli dopuściłeś się oszustwa - nic. Słuszna blokada jest niemożliwa do ściągnięcia, a czas jej trwania nigdy nie upłynie. Akceptując ryzyko, jakie niosą nielegalne wspomagacze, przystałeś na jedno z nich, jakim jest absolutna utrata konta.


Jeśli chcecie kontynuować rozgrywkę, będziecie zmuszeni do założenia nowego konta z innym numerem telefonu. Ku przestrodze i zgodnie z własnym doświadczeniem już nigdy więcej nie "wykazujcie" się oszustwem.